ARTETERAPIA - FUSING
23.05.2011 r.

Fusing jest techniką wyrobu szkła artystycznego. Przy ulicy Konarskiego na Bemowie znajduje się Pracownia Artystyczna Pani Jolanty Scherling - "LeaVi" Szkło Fusing. Bogato wyposażona pracownia posiada wszystko, co potrzebne: wiedzę o sposobie tworzenia, materiał i maszyny, miłą opiekę artysty plastyka, optymalną atmosferę pracy, wiele wzorów i co najważniejsze - profesjonalny punkt wypalania.

Członkinie naszego Stowarzyszenia brały kilkakrotnie udział w prowadzonych tam zajęciach. W tej kolorowej pracowni sztuki użytkowej i ozdobno-dekoracyjnej, jej właścicielka udostępnia możliwość tworzenia indywidualnych prac szerokiemu gronu zainteresowanych. Hasło reklamowe tej bajkowej pracowni brzmi: "Nowa wolność bycia kreatywnym". I muszę przyznać, że to jest prawda.

Po wstępnym wprowadzeniu przez Panią Jolantę i uzyskaniu informacji o stosownych technikach, każda z nas sama zaprojektowała swój "kawałek sztuki", dobrała kolory i surowce. To, jak dobrze się czułyśmy i bawiłyśmy przy procesie tworzenia, widać na załączonych zdjęciach. I jeszcze te parę dni oczekiwania na końcowy efekt, kiedy prace zostały wypalone w specjalnym piecu i stały się szkłem Fusing. To były dodatkowe emocje. A później podziw rodziny i koleżanek - czy to naprawdę ty sama to zrobiłaś!

Pani Jolanta mówi o tych pracach, że: "są przecudnym dziełem wyobraźni i talentu".

Wbrew pozorom, było to nie tylko zadanie rozwijające wyobraźnię. Osoby, które są nieśmiałe, brak im zdecydowania i wahają się przy podjęciu jakiejkolwiek decyzji lub mają niską samoocenę, w czasie choroby czy też po niej, jak też trudności z wyrażaniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną - na tych zajęciach uczą się przełamywania tych oporów. Poza tym, mimo że jest to indywidualna praca, zajęcia są grupowe, co pozwala na większą integrację. Ogólnie rzecz ujmując, jak podaje Wikipedia - "Arteterapia jest uznaną formą psychoterapii, która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji."

Z chęcią wrócę tam jeszcze raz.

 

Tamara Glik


  kliknij na obrazek by otworzyć galerię