XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek
na Jasną Górę w Częstochowie

w dniu 2 października 2010

"Nadzieja zawieść nie może"

Pod tym hasłem odbyła się XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Motto pielgrzymki to fragment wersetu z Listu Św. Pawła Apostoła do Rzymian, który brzmi:

"A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w naszych sercach przez Ducha Świętego, który został nam dany"

W Częstochowie modlimy się do Maryji, matki Nadziei, naszej orędowniczki, która wstawia się za nami i uprasza wszelkie potrzebne łaski.

"Modlitwa jest dla nas wielką nadzieją i my tu przyjeżdżamy podziękować Matce Boskiej za wszystko, za te dary, które otrzymujemy, za to, że jesteśmy, że żyjemy. Prosimy o łaski na przyszłość, żeby mieć siły na następny rok." - powiedziała na Jasnej Górze Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Częstochowie. Tradycyjnie pielgrzymka jest także okazją, by przypominać kobietom o konieczności regularnego samobadania piersi i korzystania z programów profilaktycznych:

W tym słonecznym dniu na Szczycie Jasnej Góry zgromadziło się ok. 7 tysięcy amazonek z całej Polski, aby uczestniczyć we mszy i pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku na uroczystości przybyły też kobiety po leczeniu raka piersi ze Słowacji, Czech i Niemiec. Przed mszą hymn Amazonek zaśpiewała Ela Kuczyńska.

Podczas powitania podprzeor o. Mieczysław Polak powiedział:

"Na nowo można odnaleźć się w życiu przekazując swoje doświadczenia. Pobyt w tym miejscu jest okazją do uświadomienia sobie, jak Bóg nas kocha. Niech Maryja uprosi dla was łaskę wytrwania".

Uroczystej mszy w intencji amazonek przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

W homilii porównał naszą chorobę do krzyża Chrystusa, który stał się w konsekwencji jego zwycięstwem. Powiedział m.i.n.

"Jesteście piękne dla oczu Bożych, na pewno, bo bliskie krzyża, a najpiękniejszy jest krzyż. Nie ma piękniejszej miłości nad tę, którą objawił Bóg sam, który jest Miłością, sposobem śmierci krzyżowej, która to śmierć stała się zmartwychwstaniem, zwycięstwem. Nic piękniejszego nad krzyż"

Zachęcił także wszystkie amazonki do walki ze smutkiem i brakiem nadziei.

"Walczcie z tym smutkiem, choć nie jest to łatwe, gdy boli, gdy nieraz te wyniki nie są najlepsze, po tej chorobie, po operacji i ogarnia pesymizm, ból - przezwyciężajcie!"

- mówił abp Nowak

"Leczcie się, pomagajcie sobie, ale gdy się nie przezwycięży tych cierni, bo one muszą być, otwórzcie się na miłość ukrzyżowaną Jezusa. Życie jest pełne nadziei, ale nieraz boli... Z tym stanem, w jakim jesteście, związane są różne trudności, różne cierpienia, ale błogosławione jesteście, że jesteście dzielne, mocne, że to wszystko znosicie" - podkreślił metropolita częstochowski

W dalszej części uroczystości nastąpiło zawierzenie wszystkich kobiet naszego kraju i świata Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski i Panu Jezusowi. Akt Zawierzenia odczytała Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann, a Elżbieta Markowska odczytała telegram okolicznościowy do Ojca Świętego Benedykta XVI.

Po nabożeństwie w Kaplicy św. Józefa, podczas specjalnej konferencji, zgromadzonych przywitała prezes częstochowskich amazonek Elżbieta Markowska. Nazwała pielgrzymkę najważniejszym dniem w roku dla każdej kobiety, która została dotknięta chorobą nowotworową piersi.

Głos zabrali również: prezes Federacji Krystyna Wechmann, oraz zaproszeni goście przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, biskup Antoni Długosz i lekarz z Instytutu Onkologii w Warszawie onkolog Wiktor Chmielarczyk. Tradycyjnie przekazano do kolejnego klubu Statuetkę Przechodnią im. Anny Stefańczyk inicjatorki Pielgrzymek na Jasną Górę.. W czasie konferencji odbyło się również Nadzwyczajne Walne Zebranie Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

To prawda, że coroczna pielgrzymka do Częstochowy jest dla nas ważnym dniem w roku. Ma swoje tradycje, stałe punkty programu i niezapomniane wydarzenia. Co roku też zdarzają się nam niespodzianki, które powoli stają się tradycją. Np. podobnie jak w ub. roku musieliśmy zatrzymać autokar na trasie, kiedy okazało się, że właśnie jedna z koleżanek goni nas samochodem, bo nie zdążyła na miejsce zbiórki. W tym roku zaskoczył nas brak mikrofonu w autokarze. Powodowało to utrudnienie w komunikacji z uczestniczkami i w prowadzeniu modlitwy różańcowej. Ale dałyśmy radę. Zaskoczył nas również wcześniejszy niż zwykle przemarsz uczestniczek z miejsca zbiórki na Szczyt Jasnogórski i uległyśmy rozproszeniu na placu modlitwy. Jednak dzięki naszym "żółtym żonkilom" - włóczkowym kwiatkom, przypiętym do kurtek, mogłyśmy odnaleźć się w tłumie i razem uczestniczyć we mszy. Za te śliczne kwiatki - symbole naszego Stowarzyszenia, wydziergane dla nas na szydełku przez członkinie zaprzyjaźnionego z nami Klubu Seniora, z całego serca dziękujemy.

Nastrój, jaki towarzyszył nam w drodze powrotnej nie był dla nas niespodzianką. Wracałyśmy do domu jak zawsze zadowolone, zintegrowane, umocnione wiarą i nadzieją, która leczy, wyzwala energię i chęć do życia pomimo wszystkich trudności i przeszkód, które każda z nas spotyka na swojej drodze życia.

Tradycyjnie również kierujemy podziękowania do Częstochowskich Amazonek za trud podejmowany przy organizacji naszych corocznych pielgrzymek

 

Organizatorka Maria Nowakowska


  kliknij na obrazek by otworzyć galerię