XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę w Częstochowie
01.10.2011 r.

Motto "Czyń dobro mimo to"

To już 14 Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. W spotkaniu na Jasnej Górze brały udział Amazonki z całej Polski i zaprzyjaźnionych krajów: Czech, Niemiec, Słowacji i po raz pierwszy z Izraela. Na błoniach jasnogórskich zgromadziło się około 9 tys. uczestniczek, a także rodziny, przyjaciele, lekarze, osoby wspierające amazonki. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki był cytat: "Czyń dobro mimo to" wg Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.

Słowa powitania do obecnych na jasnogórskim szczycie wygłosił o. Mieczysław Polak podprzeor Jasnej Góry. "Uciekając się do Maryi Jasnogórskiej i przyzywając Jej orędownictwa, nigdy nie byliśmy przez Nią opuszczeni. Niech będzie nam nadal pomocą we wszystkich potrzebach naszych, nawet wtedy, gdy ze względu na chorobę i jej konsekwencje trudno jest wypełniać codzienne obowiązki".

Uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak, który w homilii powiedział do nas m.in.: "Dajecie przykład pewnej energii duchowej, walki z sobą, trwania; przykład tej mocy wewnętrznej, gdzie człowiek trwa, gdzie człowiek mówi: wytrzymuję, w duchu wiary, w duchu pogody idę przez życie, nie załamuję się". Mówił także, że my amazonki nie tylko jesteśmy przykładem mocy ducha, ale też swoją siłę niesiemy innym kobietom, które zachorowały, dodając im odwagi, żeby szły naprzód z wiarą, nie załamywały się.

To prawda, co roku prosimy o tę siłę stając we wspólnej modlitwie przed obliczem Matki Bożej i zapraszamy Ją do swej rodziny, do swego życia, do relacji między ludzkich, bo wierzymy, że tam gdzie Maryja, tam pokój, tam radość bliskości Jezusa i umiejętność kochania mimo wszystko.

Wielka jest siła słów "mimo wszystko" w wierszu Matki Teresy z Kalkuty. Mimo wszystko kochaj, przebaczaj, bądź otwarty, pomagaj, buduj, bądź szlachetny, bądź dobry. Mimo, że czasem otrzymujesz ciosy, spotykasz się z niewdzięcznością - dawaj światu najlepsze, co posiadasz MIMO WSZYSTKO.

Błogosławiona Matka Teresa, nie miała wątpliwości, że miłość potrafi zwyciężyć wszystkie przeszkody. Kiedy Bóg jest źródłem tej miłości, wówczas nie liczy się zniechęcenie, które tak łatwo przychodzi w życiu, ale liczy się fakt, że On jest ze mną i nie jestem sama.

Tradycyjnie w czasie uroczystości przewodnicząca Federacji Stowarzyszeń Amazonek - Krystyna Wechmann, odczytała Amazoński akt zawierzenia, a na zakończenie przewodnicząca Częstochowskich Amazonek - Elżbieta Markowska odczytała telegram okolicznościowy do Ojca Świętego Benedykta XVI.

Śpiewał Jasnogórski Chór Dziewczęcy Filiae Mariae pod dyr. Marioli Jeziorowskiej

Po mszy św. obyła się konferencja Amazonek w Auli Kordeckiego, podczas której poznańskie Amazonki przekazały statuetkę im. Anny Stefańczyk - inicjatorki pielgrzymek Amazonek na Jasną Górę - do Unii Podlaskiej. Podczas konferencji występowali

  • Ksiądz Ryszard Stefański z parafii Św. Pustelników Andrzeja Świerada, Benedykta
  • Dr Wiktor Chmielarczyk
  • Siostra Urszulanka Danuta Lipińska
  • Przeor Jasnej Góry ojciec Roman Majewski

Podczas całego pobytu w Częstochowie towarzyszyło nam gorące, prawdziwie letnie słońce, mimo kalendarzowej jesieni oraz równie pogodne i ciepłe nastroje wśród uczestniczek spotkania. Dzień pielgrzymki to naprawdę ważny i radosny dla nas dzień w roku. Dziękujemy za to przede wszystkim naszym koleżankom z Częstochowy, które tradycyjnie były organizatorkami uroczystości, a także naszemu Zarządowi, za zapewnienie środków finansowych na wyjazd i zorganizowanie wspólnego obiadu w Domu Pielgrzyma dla naszej grupy z "Żonkila".

 

Maria Nowakowska


  kliknij na obrazek by otworzyć galerię