Wycieczka integracyjna Amazonek do Łowicza i Maurzyc.
07.05.2016 r.

7 maja 2016 roku spod Ratusza Warszawa Bemowo grupka koleżanek z naszego Stowarzyszenia udała się na wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Łowicza miasta leżącego na nizinie mazowieckiej oraz skansenu w Maurzycach.

Pierwsza wzmianka o mieście Łowicz datuje się na datę 7 lipca 1136 roku, która została zawarta w bulli Ojca Świętego Innocentego II. W średniowieczu była to osada targowa, skąd książęta mazowieccy wyprawiali się na zwierzynę w okoliczne puszcze. Od charakteru osady i słowa "łowy" wywodzi się właśnie nazwa miasta. W XIII wieku obszar ten został nazwany "Księstwem Łowickim", a sami mieszkańcy zostali nazwani Księżakami.

W okresie od XII wieku do XVIII Łowicz był własnością arcybiskupów gnieźnieńskich, a nieco później stał się ich rezydencją Prawa miejskie otrzymał przed rokiem 1298, a od roku 1355 został główną siedzibą prymasów w Polsce i ich ziemskiego pochówku. Obecnie miasto to ma charakter turystyczny, w którym znajduje się wiele cennych i atrakcyjnych obiektów historycznych. Trzeba również zaznaczyć, że miasto to słynie przede wszystkim z przepięknych strojów ludowych zwanych pasiakami łowickimi i słynnych papierowych wycinanek.

Mimo, że było czuć zmęczenie w nogach (trzeba było naprawdę dużo chodzić) i nie tylko (o naszych kręgosłupach nie wspomnę) to nasza wycieczka udała się w 100%. Pogoda nam dopisała i humory również. Po prostu było bardzo sympatycznie. Organizatorom wycieczki składam w imieniu własnym i uczestników gorące podziękowania za trud włożony w jej przygotowanie.


 

Bogusława


  kliknij na obrazek by otworzyć galerię