Wycieczka Amazonek do Płocka
09.10.2011 r.

Płock w jesiennej szacie

Październikowa wycieczka do Płocka - od dawna wyczekiwana
Żonkilanki przyznają chórem, - że była całkiem udana.
Deszczem nas Płock przywitał - lecz nasze groźne miny
słońce na niebo ściągnęły - a deszcz wpuściły w maliny.
Muzeum diecezjalne - pełne sztuki sakralnej
przepiękne eksponaty - wartości unikalnej.
Bogatą historię bazyliki - z ust przewodniczki poznajemy
kiedyś gościła królów i szlachtę - dziś my ich zastępujemy.
Spacer po ładnym Płocku - daje mi przekonanie,
że Żonkilanki turystki - kochają szybkie zwiedzanie.
W muzeum secesyjnym możemy nacieszyć swe oczy,
bo wnętrza i dzieła sztuki - mogły nas zauroczyć.
Przejażdżka promem po Wiśle to taka miła nagroda
nieważne, że wiało i mżyło i tak nas pieściła pogoda.
Tuż po obiedzie - do ZOO - zwierzęta nas zapraszają,
chwalą się swoją urodą, wyraźnie na nas czekają.
I tak mniej więcej było, choć czasu mieliśmy niewiele
jedziemy właśnie do domu - by zagłosować w niedzielę.
miło mi było z wami, mam miłe z Płocka doznania
Ido następnej wycieczki - żegna was wasza Hania.

 

Hanna LitwińskaNa przekór zachmurzonej pogodzie, wybrałyśmy się na wycieczkę do Płocka. Po mieście oprowadzała nas Przewodniczka, która opowiedziała nam wiele ciekawych historii o dawnym i dzisiejszym Płocku.

Płock, to historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa płockiego. Obecnie jest siedzibą ziemskiego powiatu płockiego. Miasto liczy ponad 126 tysięcy mieszkańców.

Płock jest położony w województwie mazowieckim, na Pojezierzu Dobrzyńskim,w Kotlinie Płockiej. Leży nad szeroką na ok. 8 km doliną Wisły, w zasięgu zbiornika wodnego utworzonego zaporą we Włocławku. Zajmuje powierzchnię 8806 ha. Główna część miasta położona jest na wysokim, prawym brzegu Wisły (wysokość skarpy wynosi ok. 50 m), lewobrzeżny Płock to dzielnice Radziwie, Góry, Ciechomice i Pradolina Wisły. Najniżej położona część miasta to dolina Wisły – 58 m n.p.m., a najwyżej Wzgórze Tumskie – 105 m n.p.m.

Zabytki Płocka znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Najznamienitszymi zabytkami Płocka są:

1) Bazylika Katedralna - wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie - kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi Płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu.

2) Zamek książęcy z XIV w. - przebudowany w XVI wieku na opactwo benedyktynów. W murach zamkowych znajdują się dwie gotyckie wieże: Wieża Szlachecka i Wieża Zegarowa. W dawnym opactwie mieści się obecnie Muzeum Diecezjalne, które eksponuje najcenniejsze zabytki skarbca, m.in. hermę św. Zygmunta z XIV w., kielich Konrada Mazowieckiego czy gotyckie monstrancje. Tuż obok, w dawnym budynku muzeum znajdziemy kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego (m.in. zbiór ponad 100 pasów kontuszowych w specjalnie zaprojektowanej szafie) i inne zabytki sztuki sakralnej.

3) Świątynia Miłosierdzia i Miłości - katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy św. Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor - siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

4) W odrestaurowanej secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej 8 mieści się Muzeum Mazowieckie. To jedna z najstarszych placówek muzealnych w Polsce. Szczególne miejsce w jej zbiorach zajmuje światowej klasy kolekcja sztuki secesyjnej. Są tu prace najwybitniejszych twórców tego kierunku: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Laszczki, Laliqua, Galle.

5) Ulica Grodzka jest jednym z najstarszych miejskich traktów, posiada XIII-wieczny rodowód. Skręcając z Grodzkiej w wąziutką Kozią znajdziemy się vis-à-vis "Małachowianki" - najstarszej z istniejących w Polsce szkół średnich (zał. w 1180 r.). W podziemiach średniowiecznego skrzydła budynku mieści się muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej a w gotyckiej wieży obserwatorium astronomiczne. Wśród znamienitych uczniów tej szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki - Prezydent II RP i Tadeusz Mazowiecki - pierwszy Premier III RP, podróżnik Tony Halik czy Jan Zumbach - dowódca legendarnego Dywizjonu 303.

6) Zbliżając się do rynku odwiedzamy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które jest celem licznych pielgrzymek religijnych. Tu bowiem 22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska, kanonizowana przez papieża Jana Pawła II miała mieć pierwsze objawienie obrazu Jezusa Miłosiernego. W 100-lecie jej narodzin zostało tu otwarte Muzeum św. Siostry Faustyny.

7) Płocki ratusz - zbudowany w latach dwudziestych XIX wieku, zaprojektowany został przez Jakuba Kubickiego, jednego z wybitnych architektów okresu klasycyzmu (twórcy m.in. Belwederu w Warszawie), był miejscem ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 r. (tzw. Sejm Powstańczy).

8) Gotycki rodowód ma stojący obok ratusza kościół farny pw. św. Bartłomieja, który w 2006 r. obchodził jubileusz 650-lecia powstania. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a kiedy w XVIII w. w wyniku osuwania skarpy runął do Wisły fragment budowli, budynek skrócono, a wejście w stylu barokowym dobudowano od strony Starego Rynku. Ozdobą fary jest wczesnobarokowy ołtarz, datowany na rok 1640.

9) W krajobrazie Płocka wyróżnia się neogotycka sylwetka zbudowanego na początku XX wieku klasztoru Starokatolickiego Kościoła Mariawitów - centrum polskiego mariawityzmu.

W pobliżu domu, w którym ponad sto lat temu urodził się i mieszkał poeta Władysław Broniewski (1897-1962), przy Placu Obrońców Warszawy znajduje się monumentalny pomnik wystawiony w 1972 r. na cześć poety, autorstwa Gustawa Zemły. Na podwórzu przed domem rośnie kilkusetletni dąb. Władysław Broniewski jest Honorowym Obywatelem Miasta Płocka.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta jako pierwszy otrzymał Marszałek Józef Piłsudski. 10 kwietnia 1921 roku Naczelnik Państwa odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed atakami wroga w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. 18 sierpnia 1997 r, w 77 rocznicę pamiętnych wydarzeń na Pl. Obrońców Warszawy (przedwojennym placu Piłsudskiego) odsłonięto pomnik Marszałka.

Ważnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego i padał deszcz i pięknie świeciło słońce.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było Płockie ZOO. W malowniczo położonym - na nadwiślańskiej skarpie - Ogrodzie Zoologicznym, znajduje się ponad 3700 zwierząt w 320 gatunkach. ZOO posiada wiele osobliwości świata zwierzęcego, w tym 25 gatunków rzadkich i ginących. Są wśród nich m.in: irbisy, pingwiny przylądkowe, żurawie mandżurskie, słoń indyjski, lamparty perskie i kondory wielkie. W płockim zoo można zobaczyć słonie, żyrafy, lwy, foki, różne gatunki małp między innymi tamaryny i marmozety - najmniejsze małpki świata. Dumą ogrodu są także akwaria morskie i słodkowodne oraz największa kolekcja gadów w Polsce.

Radosne i uśmiechnięte wróciłyśmy do Warszawy.

 

Tamara Glik


  kliknij na obrazek by otworzyć galerię